środa, 13 marca 2013

#33. Recenzja książki. Eoin Colfer; Fletcher Moon - prywatny detektyw


http://esensja.pl/obrazki/okladkiks/38883_fletcher-moon-prywatny-detektyw_300.jpg
 Fletcher Moon, z powodu niskiego wzrostu przezywany Krókim, jest dwunastoletnim prywatnym detektywem. Pomimo faktu, że dotychczas rozwiązywał tylko mało ważne sprawy z dumą obnosi się ze swoją detektywistyczną odznaką zdobytą na internetowym kursie, jednak znudziło mu się już rozwiązywanie koleżeńkskich spraw i odnajdywanie sprawców drobnych wykroczeń. Fletcher marzy o prawdziwej sprawie i byciu prawdziwym detektywem.
Na szczęście chłopca (albo i nie) w jego miasteczku, Lock dochodzi do napaści, podpalenia i kradzieży. Poszlaki wskazują, iż dokonało tych przestępstw rodzeństwo Sharkey'ów - Rudzielec i Herod. Po pewnym czasie okazuję się jednak, że nie wszystko jest takie jednoznaczne jak może się wydawać, a już wkrótce ścigający zamieni się w ściganego...

Aby sięgnąć po tę książkę, stojącą na bibliotecznej półce zachęciło mnie nazwisko autora. Colfer, jako twórca cyklu Artemis Fowl, jest jednym z moich ulubionych autorów. Tak samo jak nie zawiodłam się przy przygodach młodego odkrywcy wróżek, nie spotkałam się z rozczarowaniem przy Fletcherze Moonie. Podobnie do Artemisa, Krótki ma 12naście lat i podobnie do Fowla jest młodym geniuszem. Najlepszy typ na głównego bohatera. 

Podczas lektury tej książki uderzyło mnie to z jaką łatwością Eoin Colfer włada językiem nastolatkiem. Słowa włożone przez niego w usta młodego detektywa są mądre, a jednocześnie proste. Mimo dużej różnicy wieku między Colferem (ur. 1965 r.) a uczniami podstawówki wypowiedzi bohaterów brzmią naprawdę naturalnie. 

Powieść tę polubiłam również za fabułę. Autor dał nam tu rozwijającą się historię i nieprzewidywalne zakończenie czyli to, co lubię w książkach najbardziej. Wątpię, czy Colfer kiedykolwiek napisze coś schematycznego i nudnego. Jego powieści to niesamowite potwierdzenie, że potrafi z każdego pomysłu stworzyć świetną historię. 

Jedyna rzecz, którą w książkach lubię a w tej w ogóle się nie pojawiła to wątek fantastyczny. Zero nadprzyrodzonych istot, super mocy i tp. Ale w sumie po co, skoro pozycja i tak jest nadzwyczajna a po jej lekturze mam ochotę przeczytać kontynuację przygód Fletchera?
polecam. cena w empiku: 34,49 zł


Rihanna ft. Mikky Ekko - Stay

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione tu komentarze, ponieważ motywują mnie one do dalszej pracy. Jeśli chcesz pozostaw tu adres swojego bloga (ale nie spamuj!) - postaram się na niego zaglądnąć ;)