niedziela, 6 stycznia 2013

#14. Recenzja filmu. Stowarzyszenie Umarłych Poetów.

Rok 1959, Nowa Anglia. Po odejściu poprzedniego nauczyciela w prestiżowej Akademii Weltona dla chłopców pracę rozpoczyna nowy profesor angielskiego - Johna Keating (Robin Williams). Chłopcy, których uczy, szybko pojmują że trafił im się nietuzinkowy nauczyciel. Chętnie prowadzi lekcje w plenerze, żartuje podczas zajęć a co najważniejsze pobudza ich do samodzielnego myślenia, rozwijania pasji i chęć dążenia do celu. Wydaje się być z innej bajki - twardo wbijane do głowy uczniów żelazne zasady i 4 filary - Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość zupełnie do niego nie pasują.
Zaciekawiona nowym anglistom grupa chłopców z jego klasy odkrywa, że był członkiem Stowarzyszenia Umarłych Poetów. Profesor wyjaśnia im, że była to grupa uczniów z tej szkoły, która co tydzień spotykała się w grocie nieopodal uczelni i czytała wiersze - wielkich poetów i również własne. Chłopcy jednomyślnie postanawiają wznowić działalność Stowarzyszenia...
Może Wam się wydawać, że film o poezji, taki jak ten będzie śmiertelnie nudny. Nic bardziej mylnego! Pomimo tragicznego wydarzenia, film po prostu "skrzy" dowcipem, jest ciekawy i jak na tamte czasy (1989) świetnie nakręcony.
Przytoczę tu wypowiedź z Filmwebu, umieszczoną na okładce;
 "Oglądając Stowarzyszenie umarłych poetów, można było odnieść wrażenie, że nie ma tak naprawdę nudnych przedmiotów, są jedynie nudni ludzie, którzy nie potrafią obudzić w nas pasji."
J. Keating rozbudził wielką pasję, choć nie dla wszystkich dobrze się to skończyło. Gdzie ci nauczyciele z dawnych lat?
I to prawda. To JEST ponadczasowy klasyk.

Film znajduje się w Kolekcji Filmowe Przeboje.

(Kliknij na zdjęcia, aby powiększyć)


http://1.fwcdn.pl/ph/12/62/1262/335596.1.jpg
Family Guy - Lois Mom Mum Mommy
Dla Mamy. Mamo, mamo, mamo, mamusiu, mamusiuuuu, musisz to oglądnąć ; )3 komentarze:

 1. Piękny film, książka też była niezła, ale w tym wypadku film bije książkę na łeb :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Całkowicie się z tobą zgadzam, to naprawdę świetny film ; )

   Usuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione tu komentarze, ponieważ motywują mnie one do dalszej pracy. Jeśli chcesz pozostaw tu adres swojego bloga (ale nie spamuj!) - postaram się na niego zaglądnąć ;)